Vyhledávání

Kontakt

Ekocentrum Renata z.s. MVDr. Petr Jakub Patka
.
Bělá u Jevíčka č. p. 125

.
737 550 156
464 620 223
.

eko.renata@seznam.cz

Poradenské pěstování původních plodin


biozahrada
Původní staré plodiny určené pro ukázkové poradenské pěstování v biozahradě Společnosti Renata o.s. v Bělé u Jevíčka

PŘEHLED A POPISY ODRŮD/DRUHŮ 2011

Dárce odrůd: Gengel o.p.s., Veselka 52, 374 01 Trhové Sviny, tel. 386 321 617, https://gengel.webzdarma.cz IČO 251 90 351, kontaktní osoba: Petr Dostálek

Příjemce odrůd: Společnost Renata o.s., Herčíkova 4, 612 00 Brno tel. 464 620 223, https://www.renatanet.cz IČO 670 28 471, kontaktní osoba: Lubomír Huvar

Poskytnuté odrůdy/druhy:


Fazol tyčkový Vranov

Kozí brada fialová Tábor

Kukuřice cukrová Sachara

Ledenec nachový

Len Šumperský Rekord

Merlík všedobr

Rajče divoké červené

Šanta kočičí

Tabák selský Pardubicko

Tuřín dumlík

Charakteristika druhů/odrůd:

Fazol tyčkový Vranovfazol tyčkový w

Popínavá fazole pro pěstování na opoře (tyčích, provázcích apod.), raná, krajová odrůda z jižní Moravy, osvědčená jak pro sklizeň zelených masitých a chutných lusků (zeleninová odrůda),tak pro využití na semeno (luštěnina).


Kozí brada fialová Tábor
Zapomenutá kořenová zelenina, sklízí se bílé (světle žluté) kořeny na podzim, užití obdobné jako jiná kořenová zelenina, dušené na másle, do polévky apod. Kořeny po poranění roní latexové mléko (podobně jako pampeliška) ovšem proti příbuznému černému kořeni je vzhledově „příjemnější“.

Kukuřice cukrová Sachara
Kukuřice pro zeleninové využití – konzumaci nezralých palic. Možný přímý konzum, vaření, zamražení na zimu. Naše klasická odrůda staršího sortimentu. Teplomilný druh.

Ledenec nachový ll w

Zapomenutý druh vikvovité zeleniny, použitelný pro své krásné tmavě červené květy také jako okrasná rostlina. Na konzum se sklízí mladé 4–5 cm dlouhé okřídlené lusky; použití vařené nebo dušené jako chřest (lidově se mu někdy říká „šparglový hrách“). Je nutno sklízet ale jen lusky nejmladší, později tvrdnou a jsou již nedobré.

Len Šumperský Rekord len šumperský w

Stará odrůda přadného lnu s modrým květem a vysokým stonkem, vyšlechtěná na severní Moravě.


Merlík všedobr
Starobylá léčivka a zelenina, lidově zvaná též dobrý Jindřich, pěstovaná nebo i přirozeně se vyskytující. Dusíkomilný druh, vyskytoval se dříve často v okolí chlévů. Listy jde přidávat do špenátů event. mladé do salátů (v přiměřené míře), mladá květenství podusit jako náhrada chřestu.

Rajče divoké červené rajče divoké w

Extenzivní typ rajčete, který lze pěstovat bez vyštipování a vyvazování. Ponecháme jednoduše plazit se po zemi. Drobnoplodé, pozdnější, plůdky s typickou výraznou lahodnou rajčatovitou chutí, výborné např. k ozdobení pokrmů, velmi oblíbené dětmi pro možnost ozobávat plůdky z rostlin.

Šanta kočičí
Zapomenutá bylinka, s příjemnou citronovou vůní, trochu připomínající meduňku, medonosná a výborná pro včely.

Tabák selský Pardubicko
Stará rodinná odrůda pěstovaná pro samozásobení tabákem. Vzhledem k obsahu jedovatých alkaloidů je nutná při práci s tabákem opatrnost!, dříve se tabák používal také jako přírodní insekticid.

Tuřín dumlík
Starobylá krajová odrůda tuřínu z Krkonoš se žlutou dužinou. Přestože dorůstá značných rozměrů dužina nedřevnatí, dobře se skladuje. Univerzálně využitelný – tradičně používán na přípravu vařených pokrmů (např. polévky, příloha), dá se jíst i syrový, chroupat jako kedlubny, do salátů aj.